0

Antarktīda un citas aukstas vietas. Ievads

20

Kā jau minēju iepriekšējā rakstā par bloga atdzīvināšanu, kādu brīdi biju ļoti aizrāvies ar visu, kas saistīts par polārpētniecību, ziemeļ & dienvid polu utt. Šajā laikā es pamanījos salasīties daudz interesanta, noskatīties vienu otru filmu, un es noteikti negribētu to visu laika gaitā pazaudēt.

Smieklīgi, bet šausmu filmas – klasiskas The Thing noskatīšanās manī radīja skaidru vēlmi kādreiz pastrādāt kādu pusgadu vai vairāk tur Antarktīdā (Par to, kādas ir iespējas to tiešām darīt, vēlākos ierakstos). Tad nu ir nolemts to visu piefiksēt savā blogā, turklāt formā, kuru būtu interesanti lasīt arī tiem, kas vēlas šo to uzzināt par polārpētniecību mūsdienās, Amundsena laikos utt.

Kā sākās mana “polār-apsēstība”

Sesija ir gada iedvesmojošākais laiks! Tieši tad, kad tev vairs nav laika pilnīgi nekam citam kā vien izglītībai, tu spēj atrast tik lielu interesi darīt kaut ko, kas absolūti NAV saistīts ar mācībām. Nu un man izdevās atrast tēmu, kas bija gana tāla no Datorzinātnēm.

Viss sākās ar šo nejauši noskatīto TED video, kurā Bens Saunders (Ben Saunders) stāsta par savu veiksmīgo mēģinājumu sasniegt ziemeļpolu vienatnē, izmantojot tikai paša spēkus (bez suņiem, sniega močiem uttjp). Stāstījums ir tiešām aizraujošs un atraktīvs, tā kā iesaku noskatīties visiem.

Tam nekavējoties sekoja rakšanās cauri wikipēdējai un citiem materiāliem. Es ātri vien apjēdzu, ka Ziemeļpols būtībā ir tikai peldošo ledus kluču komplekss ar zivīm, roņiem un polārlāčiem, turpretī otrā pasaules galā atrodas Antarktīda, kas ir vismazāk pētītais un noslēpumiem bagātākais kontinets un planētas.

Antarktīda. Ko varat sagaidīt.

Sevišķi interesanti ir tas, ka Antarktīdā ir pat diezgan nopietna pētnieciskā pilsēta – Makmurdo (McMurdo). Tās vēsture, iedzīvotāju(darbinieku) sastāvs, enerģijas nodrošināšanas metodes utt. vien ir vesela ieraksta vērtas, tā kā par to visu noteikti vēlāk.

Zelta ādere bija Skota Nuttera (Scott Nutter) blogs – SCOTT OF THE ANTARCTIC. Skots ir fiziķis, kas divas reizes devās uz McMurdo, lai laistu un ķertu balonus ar kuriem tika veikti dažādi eksperimenti. Viņš katru notikumu dokumentēja savā blogā + to papildināja ar unikālām fotogrāfijām par dzīves ikdienu McMurdo, kas principā ir liels retums.

Bez šaubām neiztiksim arī bez ieskata vēsturē – šeit gan pietiks ar īsu atstāstu par Amundsena un Skota skriešanos par atklājēja titulu.

Papildus iesaku apskatīt

TED: Lewis Pugh Swims the north pole – Brits nopeld kilometru (!!) ziemeļpolā, lai pievērstu uzmanību globālās sasilšanas problēmām.

Encounters at the End of the World - Satriecoša dokumentālā filma par Antarktīdu. Patīk klāstījuma metode – vide tiek paskaidrota stāstot par cilvēkiem, kas tajā dzīvo.

Polārpētnieka Bena Saundersa blogs.

Ilustrētās Vēstures 2010. gada marta nr. Raksts par Amundsena ekspedīciju uz Ziemeļpolu ar dirižabli.