2

Atskats uz skrējienu caur Balto nakti 2008

Visi gan jau zin, kas ir Baltā Nakts, tāpēc šādos skaidrojumos neieslīgšu. Jau pāris nedēļas šis pasākums tika cītīgi reklamēts dažos mēdijos un uz stabiem ielu malās (stabus izceļu, jo man vizuāli ļoti patika tas plakāts). Tā nu sanāca, ka es atteicos no fantastiskās iespējas pavadīt vēl vienu dienu un nakti citā pasākumā, lai varētu apmeklēt šo pasākumu.

Laiks ir rudenīgs, sāpes ceļgalā arī saka, ka tuvojas šis neciešamai gadalaiks (pateicoties savai traumai, es līdzīgi kā pensionāri izjūtu gadalaiku maiņu ar locītavu sāpēm.. :P  ), tātad eju bruņojies ar lietussargu un jaku. Vispirms ir ieplānots uzmest aci  Putuplasta cūkai, jo galu galā kādu 100 daļu no tās izmaksām nosedzu arī es ar savu ziedojumu. Secinājums, nauda ir labi investēta, jo cūka tiešām ir forša. Turklāt, cik sapratu, tad tā ir novietota aptuveni tur pat, kur bija plānots likt tās 30 000 Ls dārgo buržuju māsīcu. Katrā ziņā ruksis izskatās solīds, turklāt tā konstrukcija šķiet pat ļoti izturīga. Tas varbūt tādēļ, ka putuplasts tur ir tikai tā bai ze vej, jo ir arī dēļi un šķiedras pārklājums, ja nemaldos.

Tālāk uzreiz devāmies uz Visuma noklausīšanās staciju. Uzreiz teikšu, ka tā bija tā Baltās Nakts daļa, kuru gribēju redzēt visvairāk. Te vairs nav runa par mākslu, šī ir zinātne, kas padarīta uztverama ikvienam ar mūsdienu tehnoloģiju palīdzību. Dzīvajā no Irbenes radioteleskopa tiek straumēts signāls, kas tiek interpretēts skaņas formā. Izklausās pēc neparedzama, dinamiska ambience gabala. Rodas ideja, ka kāds varētu to palaist caur filtriem, pielīdzināt, sacept ripuļos un tirgot. Kopējais iespaids ir pat ļoti labs. Tikai lieta tāda, ka tur īsti nav ko ilgstoši darīt, tu pastāvi, paskaties un paklausies, lai drīz vien dotos prom un vēl 20 minūtes ar visiem līdzgājējiem prātotu, cik tieši tas bija iespaidīgi.

Ap šo brīdi laiks sāka maitāties, tāpēc pieauga arī mūsu tempi. Izskrējām cauri dažiem vecrīgas/centra objektiem, kuri sevišķi gan neaizrāva. Pie Operas vispār bija dīvaini. Dīdžeju telts, kurā tiek spēlēts kaut kāds ambience brīnums (nepiedur tamlīdzīga mūzika, tāpēc nemācēšu precīzi klasificēt) un uz starmešu apgaismotās Operas sienas kāds kaut ko mēģina vēl projecēt.. sviestaini.  Līdzīgu komentāru varētu dot arī par citiem paša centra objektiem. Vai nu es nesapratu ko tieši man vajadzēja baudīt lietainā laikā, zem atklātas debess vērojot uz nelīdzenas sienas projecētus bezsakarīgus attēlus, vai nu daudz kas jau bija beidzies ap to brīdi, kad es tur nokļuvu. Un bezmaksas padoms, ja tu organizē pasākumu, tad lūdzu neizmanto lētu, slikti noregulētu projektoru, jo tas visu sabojā.

Tālāk lecām mašīnā un devāmies uz andrejsalu. Tur esošajai foto izstādei diemžēl pagājām garām, noturot to par kaut ko pilnīgi citu. Visādi citādi tur bija tikai dažas instalācijas, kuras es jau atkal īsti nevarēju uztvert, vai nu viņas bija vājas. Vēl tur paralēli bija pāris mājas, kurās dikti uzbāzīgi skanēja tuc-tuc-tuc stila mūzika un spīdēja lāzeri. Vien-vārd-sakot Andrejsalā šoreiz fīlingu nekādi noķert nevarēju. Varbūt vainīgs lietus un nogurums.

30 sekunžu rezumējums

No lietām, kuras es redzēju, ļoti iespaidīga bija Visuma noklausīšanās stacija, nepievīla arī putuplasta cūka. Cilvēku kopumā nebija daudz, katrā ziņā mazāk kā muzeju naktī noteikti. Bet nu es gājienu sāku ap 23:00 (Baltā Nakts kā nekā), tā kā varbūt agrāk bija vairāk. Pasākumu pabojāja lietus un daļa no apskates objektiem bija ne tā ka ļoti manā gaumē, bet es piebildīšu, ka es neredzēju pilnīgi visus. Radās sajūta, ka tie tur būtu tāpēc, lai kaut kas būtu, nevis tāpēc, lai meistarīgi nodotu savu vēstījumu, kā tas būtu jādara mākslai. Vai varbūt es esmu naivs, dumjš un nesaprotu neko no mūsdienu mākslas.

  1. Aigars says:

    Es ticu, ka priekšpēdējā teikuma sajūtā vainīga mūsu zināmā steiga un vēlme iet uz priekšu un grābt sevī nākamo objektu, tādējādi līdz galam neizprotot vēstījumu. Otra puse manis tic tam, ka tur tiešām nekāds vēstījums nebija.

    Galu galā, tikai pie noklausīšanās stacijas un vērmanītī uzkavējāmies ilgāk par pāris minūtēm…

  2. Nataly says:

    Tas protams ir subjektīvi, bet es vīlusies. Cerēju, ka Baltā nakts būs foršāka. Laikam man arī ne visai saprotama ir mūsdienu māksla.